Olvasom a fenti két cikket miközben próbálom megérteni, hogy ez most miért jó nekünk (azon kívül, hogy kapunk érte zsozsót), hogy eladjuk a kvótáinkat.
6 millió tonna kibocsátási kvótát adtunk el Madridnak
http://www.uzletietika.hu/20081113/6_millio_tonna_kibocsatasi_kvotat_adtunk_el_madridnak
2 millió tonna kibocsátási kvótát adott el hazánk
http://www.uzletietika.hu/cikkek/20080930/2_millio_tonna_kibocsatasi_kvotat_adott_el_hazank
Olvasom a fenti két cikket miközben próbálom megérteni, hogy ez most miért jó nekünk, hogy eladjuk a kvótáinkat.
Az egy dolog, hogy adható-vehető és igen jó biznic - még egy magánszemélynek is! - csak épp' nem értem. Értem azt is, hoyg megtakarítottunk belőlük egy csomót, s most van.
Teljességgel nem vagyok jártas a témában, de elég mélyen bele kellett másznom egy adóügy kapcsán.
Akkor és ott, az lett a konklúzió, hogy a cég nem tudja, nem valósíthatja meg a tervezett beruházást (egy gyár megépítését), mert ha megcsinálja, akkor az új üzem miatt növekszik a kibocsátása és nem rendelkezik annyi kibocsátási egységgel, ami fedezni tudja az új üzem beindítása után gyáraiknál összességében megnövekvő károsanyag kibocsátás mennyiségét.
További kvóták megszerzése, megvásárlása a "piacon" a korábbi tapasztalataik alapján igen nehéz. A kvóták közelgő újraelosztása során pedig az eredeti mennyiségnél várhatóan kisebb mennyiséget fognak leosztani, így kevesebbet kap Magyarország, s ezáltal várhatóan kevesebb jut egy-egy cégnek is.
Konklúzió: beruházás elmarad.
... ezze együtt (leegyszerűsítve)
--> az új gyárban létesülő újabb 500 munkahely nem jön létre, a gyártás nem növekszik, értékesítés nem növekszik, a potenciálisan várt többlet adóbevétel elmarad, GDP-hez történő hozzájárulás kisebb.
Vagyis a kvóta hiányának, vagy nem kellő mértékben való rendelkezésre állása visszafoghatja a tervezett beruházásokat.
Persze tudom, hogy a kérdés sokkal, de sokkal összetettebb, illetve a fenti dilemma kontra környezetvédelem kérdése is szinte "melyik karomat vágjam le?" szitu.
Mégis, szeretném egy kicsit megérteni, hogy nemzetgazdasági szinten, amikor gazdaságunk döglődik, akkor miért jó nekünk a rendelkezésünkre álló kvóta egy részének eladása, különös tekintettel arra, hogy több állam "kvóta-beli" taktikája épp' a felhalmozás, felvásárlás, amit az a cikkből is kitűnik. Ráadásul a megtakarításunk másik oldala, hogy a saját gazdaságunk fejlesztésének is gátat szabuk mindeközben.
Ha valakinek van néminemű infója, szívesen veszem. Még akkor is, ha abszolút nem jól látom a helyzetet.